Ergonomiczna kuchnia, czyli jak powiększyć przestrzeń kuchenną prostymi metodami?

ergonomiczna kuchnia 1647871337

Pomieszczenia kuchenne z reguły nie należą do tych najbardziej przestronnych. W szczególności, kiedy mieszczą się one w blokach mieszkalnych, a ich całkowity metraż zamyka się w 5m2. Często jednak odpowiednia aranżacja kuchni pozwala optycznie powiększyć tę przestrzeń. Skorzystaj z naszych 9 porad. Ciesz się ergonomiczną i przestronną kuchnią w swoim domu.  

Jak uzyskać efekt przestronności w kuchni?

kuchenne meble na wymiar 1648207735

Kuchnia to miejsce, które gra bardzo istotną rolę w naszym codziennym życiu. To tam spędzamy czas na przygotowywaniu posiłków dla siebie, rodziny, przyjaciół i bliskich znajomych. Gotowanie jednak powinno nam sprawiać przyjemność. Niestety niektóre pomieszczenia utrudniają ten proces do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie pracować w odpowiednich warunkach. Wina nie zawsze leży po stronie małego pomieszczenia. Pomóc nam może własna aranżacja, która sprawi, że mała i niewygodna jak dotąd przestrzeń stanie się bardziej dostosowana do naszych potrzeb.

9 sposobów, jak powiększyć kuchnię

Odpowiednia kolorystyka, ergonomicznie zaplanowana przestrzeń, właściwe oświetlenie i dobrze dobrana zabudowa meblowa to najważniejsze z zasad, które pozwalają na optyczne powiększenie przestrzeni kuchennej. Poniżej zestawiamy 8 sposobów, które sprawią, że kuchnia stanie się większa niż jest w rzeczywistości.

1. Stosuj jasne barwy

Ciemne kolory pomniejszają przestrzeń, dlatego decyduj się na jasne kolory. Zarówno przy wyborze mebli, sprzętu AGD, płytek, podłogi, jak i samych dodatków. Jeśli chcesz przełamać jasną kolorystykę, zastosuje delikatne dodatki w ciemniejszych i intensywniejszych kolorach. Jednak pamiętaj, że im więcej jasnych elementów, tym kuchnia wyda się większa.

2. Unikaj wzorów i mocnych ozdób

Fronty o niejednolitej fakturze z wyżłobieniami, czy też nawet uchwyty do szafek wykonane z grubszych materiałów mogą optycznie pomniejszyć kuchnię. Dlatego zaleca się unikanie mocnych dekorów. Wybierz szafki otwierane na klik tzw. tip-on lub szafki i szuflady z listwą uchwytową. W ten sposób unikniesz konieczności montowania uchwytów, a meble kuchenne będą wyglądały bardzo elegancko.

 

Unikaj także mocnych zdobień, które przytłoczą kuchnię. Z pewnością warto zainspirować się stylem monochromatycznym. Zdecyduj się na wybór jednego koloru bazowego, który będziesz mógł komponować i zestawiać z całą paletą jego odcieni. Płynne przenikanie barw pozwoli osiągnąć harmonię i elegancję.

3. Zaplanuj dobre oświetlenie

Duża ilość światła potrafi powiększyć optycznie przestrzeń. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie pasków ledowych pod szafkami, wzdłuż lameli, czy też nad blatem kuchennym. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo praktyczne. Gdyż w dobrze doświetlonej kuchni będzie się nam dobrze pracowało. Ale także jest zabiegiem stricte aranżacyjnym i dekoracyjnym.

 

Światło może być wykorzystane do wydzielenia stref bez konieczności stawiania ścianek. Przykładowo możesz zastosować osobne oświetlenie nad zlewozmywakiem i osobne oświetlenie nad blatem roboczym. Dzięki temu, obie strefy sprawią wrażenie oddzielnych.

4. Wielkoformatowe płytki i jednolite powierzchnie

Zastosowanie dużych lub nawet wielkoformatowych płytek w jasnych barwach z mikrofugą to zabieg, który pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń. Tak ułożone płytki sprawiają wrażenie jednolitej i spójnej powierzchni.

5. Zaplanuj przestrzeń na blat roboczy

W miarę możliwości wygospodaruj maksymalną przestrzeń na blat roboczy. Twoja kuchnie zyska nie tylko na funkcjonalności, ale także na przestronności. Warunkiem jednak jest to, aby blat roboczy pozostał pusty. Jeśli jest to wykonalne, nie zakładaj, że na blacie będziesz przechowywał na stałe liczne sprzęty AGD i przybory. Im więcej rzeczy zostanie schowanych w szafkach i szufladach, tym lepiej.

6. Połącz strukturę i kolorystykę ścian z podłogą

Często wystarczy prosty zabieg ujednolicenia kolorystyki ścian z podłogą lub podłogi z kolorem frontów meblowych. Szczególnie wyraźny efekt można uzyskać, jeśli wybierzemy fronty meblowe oraz podłogę w jasnym kolorze z połyskiem. Wówczas odbijające się światło nada większej przestronności i lekkości całemu pomieszczeniu.

7. Wykorzystaj miejsce

Mała przestrzeń w kuchni oznacza zazwyczaj mniejszy komfort gotowania, ale także problemy z przechowywaniem przedmiotów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wykorzystać maksymalnie każdy centymetr. W tym celu przydadzą się takie meble jak wysokie słupki, wiszące szafki narożne, a także szafy narożne z systemami magic corner lub półki obrotowe, w których możemy przechować bardzo dużą ilość sprzętów i akcesoriów. Nowoczesne systemy meblowe pozwalają na praktyczne zagospodarowanie nawet trudno dostępnych zakamarków w kuchni. Dlatego warto sięgnąć po opinię doświadczonego projektanta i zapytać o możliwości w zakresie optymalizacji przestrzeni do gotowania i przechowywania.

 

Mówiąc o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, miejmy jednak na uwadze, że niektóre meble mogą kuchnie dodatkowo przytłoczyć. W niektórych przypadkach rezygnuje się z górnych szafek kuchennych. Warto dobrze zastanowić się na potrzebą wieszania otwartych półek. Tego typu półki pomagają powiększyć przestrzeń, ale tylko wtedy, jeśli nie są zagracone dużą ilością przedmiotów. W praktyce często wygląda tak, że pomimo iż początkowo planowaliśmy w nich przechowywać tylko dekoracyjne akcesoria kuchenne, to z biegiem czasu trafia tam bardzo duża ilość przedmiotów, które nie mają absolutnie charakteru ozdobnego. A wtedy kuchnia traci swoją przestronność i sprawia wrażenie zagraconej.  

8. Wykonaj projekt kuchni

Jeśli dopiero stoisz przed wyzwaniem aranżacji kuchni, zacznij od projektu. Często wydaje się nam, że doskonale wiemy, jak wypełnić przestrzeń i ustawić meble. Jednak w praktyce może okazać się, że nasze pomysły wcale nie były tak dobre, jak nam się wydawało. Etap projektowania to czas na eksperymentowanie i na wprowadzanie poprawek. To wtedy możemy testować różne ustawienia bez ryzyka ponoszenia dużych kosztów. Dzięki wizualizacji będziemy mogli sobie wyobrazić, jak wygląda kuchnia i czy przestrzeń została optymalnie wykorzystana. Zmiany wykonane na etapie projektowania nie będą nas kosztowały tyle czasu i energii, co zmiany już na etapie realne aranżacji. Dlatego nie omijamy tego etapu.

9. Wybierz meble na wymiar

Kuchnia na wymiar to często nie tyle najlepsze, co jedyne właściwe rozwiązanie pozwalające optymalnie wykorzystać przestrzeń i uzyskać pożądany efekt wizualny. Nie musimy ograniczać się do dostępnych kilku modułów szafek. Możemy przebierać w ogromnej palecie barw i struktur frontów meblowych. Bez problemu zabudujemy trudnodostępne miejsca uzyskując dodatkowe miejsca do przechowywania.

Skontaktuj się z nami

 
biuro

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami
Zakup i podłączenie

Zakup i podłączenie
sprzętu AGD

Gwarancja

2 lata gwarancji
na meble

Niezmienność ceny

Niezmienność ceny
w trakcie realizacji

Bezpłatna regulacja

Bezpłatna regulacja
systemów podczas gwarancji